برای پیشگیری و درمان جمع‌شدن جرم‌گوش، راهکارهای جدیدی ارائه شده‌است

آیا گوش‌ها را باید با گوش‌پاک‌کن پاک‌کرد؟ آیا این روش‌، راهکاری ایمن جهت پاکسازی جرم‌گوش است‌؟ انجمن گوش، حلق‌وبینی و جراحی سرو‌گردن‌ آمریکا طی بررسی که انجام‌داده، بهترین راهکارها برای پیشگیری و درمان جمع‌شدن جرم در گوش را به‌روز نموده‌است.

ماده موم‌مانند گوش(Earwax) که بدان Cerumen  نیز می‌گویند، ماده‌ای ا‌ست که به‌طور‌طبیعی در بدن تولید‌شده، از گوش‌ها محافظت‌نموده و آنها را نرم و تمیز نگه‌می‌دارد. گوش‌ها بدون وجود موم خشک‌می‌شوند، خارش‌می‌گیرند و ممکن‌است عفونی‌گردند.

گرچه سرومن برای سلامت گوش مهم و الزامی است، اما جمع‌شدن بیش‌از‌حد جرم می‌تواند مشکلات متعددی از‌جمله گوش‌درد، کم‌شدن شنوایی، وزوزگوش، خارش و سرفه را موجب شود. انجمن گوش، حلق‌وبینی و جراحی سرو‌گردن‌ آمریکا به این موضوع اشاره‌می‌کند که از هر‌ ۱۰‌کودک و از هر  ۲۰‌ بزرگسال ۱ ‌تَن جرم‌گرفتگی گوش را تجربه‌می‌کند.

بسیاری‌از افراد فکر‌می‌کنند به‌طور مرتب پاک‌کردن گوش جلوی جرم‌گرفتن گوش(نام دیگر آن سرومن است) را می‌گیرد. غافل از اینکه پاک‌کردن گوش‌ها به‌طور‌مکرر و پی‌در‌پی، حتی مزید بر‌علت نیز می‌شود.  اما مشکل اینجا است که این‌طور تمیز‌کردن‌ها باعث می‌شود جرم کافی داخل گوش جمع نشود زیرا با این‌کار، جرم زودتر به‌عقب هدایت‌شده و به مجرای گوش نیز صدمه وارد‌می‌گردد. فرو‌بردن هر‌چیزی که داخل گوش جا شود، می‌تواند آسیبی جدی به پرده و مجرای گوش بزند که شاید عواقب آن به‌طور موقتی و یا برای همیشه گریبان افراد را بگیرد‌.

رهنمود‌های به‌روز شده انجمن گوش، حلق‌وبینی و جراحی سرو‌گردن‌ آمریکا که جایگزین توصیه‌های این انجمن در‌سال‌2008 شده‌است، بیشتر در‌خصوص مراقبت و سلامت گوش بوده و بهترین روش‌های درمانی را برای جرم‌گرفتگی آن ارائه‌می‌دهد:

بایدها و نبایدهای مراقبت گوش:

• بیش‌از‌حد گوش خود را تمیز‌نکنید چراکه این امر می‌تواند به مجرای گوش شما آسیب برساند، گوش را مبتلا به عفونت‌کرده و باعث تجمع جرم در آن شود.

• از داخل‌کردن گوش‌پاک‌کن، سنجاق‌سر، خلال‌دندان و دیگر اجسام کوچک به گوش خود اجتناب نمایید زیرا این امر می‌تواند به پرده و مجرای گوش شما صدمه‌زده و یا حتی استخوان‌های شنوایی را جابه‌جا کند.

• از درمان‌های حرارتی گوش اجتناب‌کنید، آنها می‌توانند پرده و مجرای گوش را دچار آسیب نمایند. همچنین شواهد کافی برای اثبات اینکه این درمان‌ها برای جرم‌گیری گوش مفید می‌باشند، وجود ندارد.

• چنانچه در گوش خود درد احساس‌می‌کنید و یا فکر‌می‌کنید گوش شما کیپ‌شده، یا حتی اگر مشکل شنوایی پیدا‌کردید و مطمئن نیستید این نشانه‌ها به‌دلیل وجود جرم زیاد در گوش است یا خیر، به پزشک متخصص این امر مراجعه‌نمایید. امکان دارد چرک یا خونروی، نشانه‌ای برای مشکلات دیگر مربوط به گوش باشد.

• از پزشک بپرسید تا چه‌حد درمان جرم‌گرفتگی گوش در خانه می‌تواند بی‌خطر باشد.

انجمن گوش، حلق‌وبینی و جراحی سرو‌گردن‌ آمریکا امید دارد تا این رهنمود‌های جدید بتوانند موجب ترغیب بیشتر عموم مردم به مراقبت از گوش‌های خود شوند.

«این به‌روزرسانی بسیار مهم است چراکه نه‌تنها بهترین روش‌های مدیریت جرم گوش را در‌اختیار پزشکان قرار‌می‌دهد بلکه همچنین به بیماران هشدار‌می‌دهد تا بیشتر مراقب سلامت گوش‌های خود باشند و بدانند که اولین قدم برای سلامت گوش، ابتدا از خود آنها شروع می‌شود. موضوعات بسیاری وجود دارند که افراد باید انجام دهند و همچنین کارهای بسیاری هست که باید برای داشتن گوش‌هایی سالم از انجام آنها خودداری نمایند».

ثبت نظر

ارسال

تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان

تغذیه سالم در ماه مبارک رمضان

«باتوجه به اهمیت موضوع تغذیه در ماه مبارک رمضان این مقاله با اعمال اندکی تغییرات ...

ادامه مطلب
چگونه فشار خون خود را متعادل کنیم؟

چگونه فشار خون خود را متعادل کنیم؟

فشارخون از جمله عواملی است که باید متعادل باشد. افزایش یا کاهش مکرر فشارخون عوارض ...

ادامه مطلب
سوپ کدو تنبل با زیره

سوپ کدو تنبل با زیره

کدو تنبل :500گرم کره:         3 قاشق آب سبزیجات: 500 میلی لیتر زیره:1 قاشق چای ...

ادامه مطلب
افرادی‌که روحی زنده و پرتحرک دارند

افرادی‌که روحی زنده و پرتحرک دارند

اگر شخصی از شما بپرسد که گرانبهاترین دارایی شما کدام است؟ پس از اندکی تفکر، ...

ادامه مطلب
آیا تعداد تشخیص‌های آلرژی‌ به آجیل‌ها بیش از حد زیاد است؟

آیا تعداد تشخیص‌های آلرژی‌ به آجیل‌ها بیش از حد زیاد است؟

پژوهش‌­ها به این نتیجه رسیده‌اند که ۵۰ درصد افرادی که تصور می­کنند، دچار آلرژی هستند، ...

ادامه مطلب
ویتامین‌ها و مواد موردنیاز بدن در سنین بالا

ویتامین‌ها و مواد موردنیاز بدن در سنین بالا

در سنین میانسالی که عموماً با آغاز تغییرات بدن از سن۴۰سالگی به بعد همراه می‌باشد، ...

ادامه مطلب
افزایش وزن و بیماری‌های قلبی، نتیجه باعجله غذاخوردن

افزایش وزن و بیماری‌های قلبی، نتیجه باعجله غذاخوردن

مصرف با سرعت وعده‌های‌غذایی علاوه‌بر ایجاد اختلالات گوارشی، موجب افزایش چربی پیرامون کمر و افزایش ...

ادامه مطلب
کمک! دهانم بوی بدی دارد!

کمک! دهانم بوی بدی دارد!

در مصاحبه شغلی در حال نشان دادن نقاط قوت­تان هستید یا در گوشی با شخصی ...

ادامه مطلب